Ardıl Çeviri


Ardıl Çeviri 

Ardıl çeviri, sözlü çeviri türleri arasında, özellikle ticari firmalar tarafından en temel ve en sık başvurulan sözlü çeviri türlerinden biridir.

Çeviri Alanında Çevirmen Betül KÜRE

Çevirmen Betül KÜRE, ardıl çeviri kapsamında yazılım, ticaret, teknik, tıp ve turizm başta olmak üzere birçok alanda eğitim almış ve bu alanlarda ardıl çevirmenlik hizmeti vermiştir. Çeşitli kongre, sempozyum, fuar, toplantı ve iş görüşmelerinin gerçekleştiği ortamlarda ardıl çevirmenlik yapmaya devam etmektedir. İngilizcenin konuşulduğu birçok farklı aksanı anlayabilmekte ve ardıl çeviriyi hızlı ve en etkin şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Ardıl Çeviri Nasıl Gerçekleştirilir?

ardıl çeviri

Ardıl çeviride çevirmenler / tercümanlar, çeviri eylemini konuşmacı tarafların sözü bittikten sonra gerçekleştirmektedir. Konuşmacıların sözü genellikle 2-3 cümlelik parçalara ayrılmaktadır. Ardıl çeviri yapan çevirmenler konuşmacıları dinleme etkinliği esnasında genellikle not almaktadırlar ve çeviri yapan çevirmenler açısından bu noktada not alma tekniklerinin bilinmesi önem teşkil etmektedir.

Ardıl Çeviri Nerede Gerçekleştirilir?

Ardıl çeviri genellikle katılımcı ve dinleyici sayısının bir konferans veya seminer kitlesine kıyas ile daha az olduğu iş görüşmeleri, mahkemeleri, basın toplantıları ve şirket toplantıları gibi görüşme ortamlarında gerçekleştirilmektedir.

ÇEVİRİ HİZMETİ ALMAK VEYA SORU SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Güncel duyurulardan ve paylaşımlardan haberdar olmak için Instagram’dan TAKİP ET!